Zamek w Kórniku

Zabieram Was na wycieczkę!

Do okazałego zamku i przyległego do niego arboretum. Mowa o Zamku w Kórniku oddalonego o 25 km od Poznania. Zabytkowa rezydencja rodów Górków i Działyńskich.

Wypad idealny na weekendowe popołudnie.

 

zamek w korniku widok wiezy

 

Zamek zachwyca neogotyckimi wieżami i otaczającą go fosą. Początki zamku w Kórniku sięgają XV wieku.

 

zamek w korniku most

 

wieze w zamku w korniku

 

Zamek zwiedza się w starych muzealnych kapciach. Wnętrza zauroczą meblami z różnych epok i stylów, obrazami mistrzów malarstwa i rzeźby. Jednym z piękniejszych pomieszczeń jest Sala Mauretańska, znajduje się w niej bogata kolekcja zbroi i broni. Podziwiać można również okazałe zbiory rzemiosła wykonanego z porcelany i srebra.

 

zamek w korniku biala dama

 

Ostatni właściciel zamku Tytus Działyński zgromadził wspaniałą bibliotekę, przepełnioną starodrukami oraz pamiątkami narodowym. Wnuk Działyńskiego – hrabia Władysław Zamoyski przekazał w 1924 roku Kórnik wraz z jego zbiorami państwu polskiemu. Obecnym gospodarzem zamku jest Polska Akademia Nauk. Mieści się tutaj również Biblioteka Kórnicka.

Po wyjściu z zamku nie sposób przejść obojętnie obok parku znanego, jako arboretum kórnickie. Na powierzchni ponad 40 hektarów spotkamy blisko 3 tysiące drzew i krzewów z całego świata. Na zdjęciach obrazy kwitnących różaneczników i azalii.

 

rozanecznik

 

park w korniku

 

przyroda w arboretum kornickim

 

kornicki park

 

domek dla owadow

 

Zamkowi towarzyszy legenda o Białej Damie. Jest nią Teofila Działyńska, która nocami schodzi z obrazu wiszącego w sali jadalnianej i przechodzi na taras zamkowy. O północy spotyka się z rycerzem na koniu, który zabiera ją na przejażdżkę po parku.

 

Teofila z Działyńskich Szkołdrska-Potulicka Portret A. Pesne’a

Źródło

 

Rokrocznie w maju odbywa się święto Gminy Kórnik – Spotkanie z Białą Damą. Aby tradycji stało się zadość podczas imprezy, spośród kandydatek wybierana jest Biała Dama, która prze kolejny rok będzie twarzą miasta.

Jestem ogromną pasjonatką zamków, dworków i innych cudów przyrody. Wizyta w takich miejscach dostarcza wrażeń na dłuższy czas:) Kolejnym punktem będzie Pałac w Rogalinie. Jedna z najpiękniejszych rezydencji w Polsce. Odnowiony po trwającej blisko 2,5 roku renowacji jest dostępny dla zwiedzających.

 

Przesyłam słoneczne pozdrowienia!:)

 

20 odpowiedzi na “Zamek w Kórniku”

 1. NitkaDesign pisze:

  Ostatni raz w Kórniku byłam… na wycieczce w pierwszej klasie liceum:-( Nawet nie chcę pisać ile to było lat temu. Stanowczo muszę się tam wybrać. Dziękuję za piękną relację. A z tego co pamiętam to w tym pięknym arboretum dużo par młodych robi sobie piękne fotograficzne sesje:-) Pomyśl o tym:-)
  Pozdrawiam:-)

 2. Cleo-inspire pisze:

  Byłam tam lata temu, jeszcze jako dziecko, pamietam, że wywarł na mnie ogromne wrażenie – ach, wspomnienia :))

 3. Justyna Pisz pisze:

  Gdybym mieszkała bliżej juz gnałabym na zwiedzanie. Uwielbiam pałace zamki z ogrodami. Zawsze próbuje sobie wyobrazić jak było kiedyś. Polska jest piękna! Pozdrawiam słonecznie!!

  • kasmatka kasmatka pisze:

   Mam to samo. Przechodzę przez pomieszczenia czy nawet spacerując po parku, myślę o schadzkach, miłostkach o zabawach dzieci i ich codziennym życiu. Filmy historyczne, o królach, carach należą do ulubionych- wiadomo czemu:)))
   Ściskam Cię Justynko!

 4. Marta pisze:

  Dziękuję za wirtualną wycieczkę Nigdy nie byłam, a więc jeszcze z większą ochotą zgłębię wiadomości
  Pozdrawiam serdecznie!
  M.

 5. Kasiu piękna wycieczka Dziękuję, że pokazałaś mi ten cudowny zamek i piękny ogród. Nigdy tu nie byłam a słyszałam, że to piękne miejsce, Twoja fotorelacja jest na to dowodem.
  Miłego wieczoru

  • kasmatka kasmatka pisze:

   Zamek jest wart pokazania i odwiedzenia, każdy kto ma możliwość i ochotę powinien go odwiedzić. To kawałek historii, a okoliczności przyrody dodatkowo nadają mu niepowtarzalnego charakteru. Miło mi, że relacja spodobała Ci się:)
   Pozdrawiam Cię Aniu:)))

 6. Marta pisze:

  Byłam kiedyś na wycieczce szkolnej, ale zapomniałam jak tam ładnie – muszę jechać znowu:)

 7. Alicja pisze:

  Ależ tam pięknie!
  Pozdrawiam!
  Ala

 8. raeszka pisze:

  Uwielbiam takie wycieczki i wszelkie zamki, zameczki, a nawet pozostałe po nich gruzy :).
  Są one bardzo magiczne i czuje się dostojność ich czasów :).

  Ogród przepiękny :).

  Zatem czekam na kolejną relację z wycieczki do Rogalina :).

 9. Holly pisze:

  A to trafiłaś! Od ubiegłego roku wybieram się do Kórnika i Rogalina, ale wstrzymałam się z uwagi na remont tego drugiego. Jak mi się uda to wpadnę tam jeszcze w trakcie tego urlopu.

 10. Jestem sąsiadką Kórnickiego Zamku Fajnie, że udało mi się trafić do poznańskiej blogowej ekipy
  A propo Rogalinka to zapraszam do Ankhy z blogu Brzezina Moja bo akurat szczegółowo opisała wycieczkę do tej rezydencji
  Pozdrawiam
  NiezapominATKA

  • kasmatka kasmatka pisze:

   Jaki ten świat mały Kórnickie rejony są bardzo ładne, lubię tam zaglądać Cieszę się, ze poznaję osobę mieszkającą blisko Poznania:)))

   Chętnie zajrzę na blog Ankhy, dzięki za namiary!

   Pozdrawiam Cię cieplutko :*

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *