Żydek

 

Żyd w sieni pieniądz w kieszeni

 

To zdanie umieszczone jest na obrazku Żydka z pieniążkiem, którego dostałam od siostry.  Obrazki z Żydkiem traktowane są, jako symbol pomyślności i gospodarności finansowej. Jestem ciekawa czy spotkałyście się z obrazkami Żydka w domu, w biurze a może wisi u Was?

 

 

 

W Internecie można wyczytać wiele informacji odnośnie tego jak ma wyglądać Żydek oraz jak należy się nim zajmować.

Żydek na obrazie powinien być stary z siwą brodą, pejsami i koniecznie trzymający w lewej dłoni złotego pieniążka. Symbolizuje to mądrość i doświadczenie. Najbardziej pożądane są, te z Żydkiem trzymającym sakiewkę z pieniędzmi. Taki też obraz wisi u mnie w pracy.

Obrazek z Żydkiem wieszamy w przedpokoju po lewej stronie drzwi wejściowych. Wychodząc z mieszkania musimy mieć go po lewej stronie i spoglądać na niego. Jest też rytuał odwracania Żydka. W tygodniu powinien on wisieć do góry nogami, aby wysypywał wszystkie pieniążki jakie uzbiera, a w sobotę na szabat odwracamy go normalnie. Żydka od czasu do czasu trzeba głaskać po brodzie. Jeśli Żydek będzie źle traktowany może się obrazić.  

 

 

Jestem ciekawa Waszego zdania

 

Pozdrawiam w Nowym Roku!

 

21 odpowiedzi na “Żydek”

 1. martaimama pisze:

  Od kilkunastu lat Żyd jest u moich rodziców w rodzinnym domu i u mnie również Wisi na ścianie i…chyba przynosi to szczęście:) noo chyba, że to ta łuska karpia , którą nosze w portfelu czasem działa cuda:)))

 2. Holly pisze:

  Świetny jest ten Twój obrazek, niespotykany. Kupiłam kiedyś na wyprzedaży obrazem z Żydkiem tylko i wyłącznie dla ramki. Kiedy chciałam go wyrzucić, zostałam zastopowana właśnie opowieścią na temat jego znaczenia. Tak więc wisi sobie, czasem do góry nogami

  • kasmatka kasmatka pisze:

   Pewnie była to złota ramka:)  Obrazek działa?:)

   • Holly pisze:

    Rameczka była drewniania, bardzo prosta. A czy działa? Spektakularnego przypływu nie odczułam, ale generalnie nie jest źle z finansami. Jestem zadowolona z obecnej pozycji i oby to trwało. Czego sobie życzę na nowy rok, a Tobie zrealizowania się tej pomyślności. A obrazek coraz bardziej mi się podoba, jest niebanalny i ma to "coś " w sobie.

 3. Nitka pisze:

  Żydek u mnie w domu oczywiście wisi, dostałam go od mojej ulubionej cioci:-) Ja znam troszkę inne sposoby obchodzenia się z nim. Przewraca się go do góry nogami gdy w domu brakuje pieniędzy by sypnął kasą, nie można go sobie kupić samemu, trzeba go dostać, najlepiej by liczył pieniądze i należy też na ramce położyć grosika. Czy to działa, zależy w co się wierzy, ale jednak nie ma jak ciężka praca, ja wychodzę z założenia, że w życiu nie ma nic za darmo!

  Pozdrawiam:-)

   

  • kasmatka kasmatka pisze:

   Z grosikiem nie wiedziałam, włoży jutro za ramkę;) W sumie odwracanie w razie potrzeby bardziej mi się podoba niż co sobotę. Co do ciężkiej pracy to w pełni się z Tobą zgadzam.

   Udanego tygodnia!

 4. Justa pisze:

  Trafiłaś z tematem! Właśnie podczas świąt Teściowa przekazała mi tego "niusa". Byłam bardzo zdziwiona, dlaczego w przedpokoju pojawił sie obrazek z Żydem ;) Ja jestem na bakier z takimi rzeczami, ale wszystko zostało mi już wyjaśnione, teraz czekam na taki obrazek i w końcu będę bogata hihihi

  Pozdrawiam cieplutko!

  • kasmatka kasmatka pisze:

   Ile w tym prawdy a ile wyobrażeń to nie wiem Przekonać trzeba się samemu. U mnie w pracy wisi obrazek Żyda z sakiewką, jeden klient go zauważył i powiedział, że od kiedy obrazek ma u siebie to na pomyślność w interesach nie może narzekać. Dodał, że trzeba go odpowiednio traktować;)

   Również cieplutko pozdrawiam :*

 5. Ania pisze:

  Jest jak najbardziej u mnie Żydek i mam do niego sentyment bo nie tylko jest ozdobą ale jest namalowany i podarowany  przez moją koleżankę ale o tym że ma wisieć po lewej stronie drzwi to nie wiedziałam. Pozdrawiam

 6. raeszka pisze:

  Pierwszy raz spotkałam się z tym żeby ktoś wieszał taki obrazek u siebie w domu :).

  Nie moja bajka z tym odwracaniem, a jeszcze kłaskaniem hihi.

   

 7. Obraz z żydedkiem ma moja koleżanka. Coś słyszłam, że przynoszą szczęście, ale nie znałam całej procedury którą tak ładnie opisałaś. Przypomina mi to troszkę żabę z monetą z feng shui. 

  Pozdrawiam ciepło w Nowym Roku

  • kasmatka kasmatka pisze:

   Dziękuje Aniu O żabach słyszałam, tak samo o słoniach i od niedawna o skrzatach. Dużo tego wszystkiego, ludzie lubią wierzyć w magiczne moce jakiś talizmanów. Obrazek Żydka już zawiesiłam i chętnie się przekonam jak razem będzie nam się mieszkało

   Również cieplutko Cię pozdrawiam :):):)

 8. Z historią o Żydku spotkałam się nie tak dawno po raz pierwszy, chyba właśnie w necie Nigdy nie spotkałam się z obrazkiem u nikogo w realu , to dla mnie całkowita nowość Ale fajna nowość :)))

  Ściskam serdecznie :*

 9. marilyn pisze:

  Jeszcze się nie spotkałam z takimi wierzeniami, nigdzie też nie widziałam Żydka, co najwyżej noszę łuskę karpia w portfelu, ale dopiero od tego roku.Zobaczymy co da mi łuska a Tobie Żydek Ściskam noworocznie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *